ראיון עם מנהל חשבונות עצמאי – אימן דעקה

ראיון עם מנהל חשבונות עצמאי – אימן דעקה

שלום אימן, מה שלומך?
ספר לי קצת על הרקע המקצועי שלך.

אני אימן דעקה משפרעם שבצפון ואני חשבונאי בכיר בעל ניסיון של למעלה מ- 25 שנה בעבודה בחברה ממשלתית במחלקת החשבונות. בעקבות הסכם שנחתם עם הועד עובדים החלטתי לפרוש מעבודתי במשרד הממשלתי ולצאת בקריירה עצמאית כמו שתמיד חלמתי. כיום יש לי משרד עצמאי בשפרעם בשם "אימן עבדאללה דעקה – חשבונאות ומיסים" ואני מספק שירותי הנהלת חשבונות לעסקים קטנים ובינוניים בשלל תחומים. ההתמחויות שלי כוללות בין היתר התמקצעויות בנושאים כגון; פתיחת תיקים, מיסוי יחיד, ניתוח דוחות כספיים, גיוס והתאמות אשראי, החזרי מס הצהרות הון. אני אוהב ומאמין בעבודתי ולכן גם במשרדי אני מתחייב לספק לכל לקוחותי את השירות הטוב והאמין ביותר בכדי שכל לקוח ישלם אך ורק את מה שהוא צריך ולא מעבר! 

למה החלטת ללמוד הנהלת חשבונות? מה משך אותך בתחום?

אישית אני אוהב את זה וגם כילד אהבתי את זה. מבחינתי הנה"ח זוהי דרך לגלות את הנסתר דרך המספרים. מה שמושך אותי בזה הוא שבעזרת המספרים אני יכול לקבל שקיפות מלאה על העסק שלי ולהיות מסוגל לקבל החלטות חכמות, רציונאליות ויעילות לניהול נכון של העסק – מה שמוביל לשיפור וצמיחה. 

מה לדעתך האתגר הכי גדול של מנה"ח בארגון שבו את/ה מועסק/ת?

האתגר הכי גדול שלי הוא: הרי אנחנו מנהלי החשבונות למעשה אנחנו החוליה המקשרת בין בעל העסק לבין רשות המיסים או המבקר. מה שהכי שמעניין ומאתגר אותנו שאנחנו פתאום רואים טעות כלשהי מבחינת רשות המיסים ואנחנו כמנהלי חשבונות מקצועיים עולים על הטעות ומוכנים להילחם עם רשות המיסים ועם הלקוח על מנת לתת ללקוח לשלם בדיוק את מה שהוא צריך לשלם ולא מעבר לזה.

האם את/ה נתקל/ת במצבים בהם אין לך מספיק ידע מקצועי ומעשי? איך את/ה מתגבר על הפער?

בהחלט שכן! הנהלת חשבונות זהו מקצוע דינאמי המשתנה כל הזמן ובו החוקים משתנים והחוזים משתנים. בשביל זה יש לנו גם את האתר של לשכת מנהלי החשבונות שאנחנו שם כמו משפחה, וגם את האפליקציה עם הפורומים המקצועיים של ההתייעצויות  ששם אנו מתייעצים בינינו ונעזרים האחד בשני. יש כאלה שיש להם יותר ידע ויש כאלה שיש להם פחות ידע אבל כולם מקצוענים ואחד נעזר בשני על מנת לתת ללקוח את המענה המהיר והטוב ביותר.

איך נכנסת למקום העבודה הראשון שלך בתחום?

דרך מודעת דרושים בעיתון. ראיתי מודעה שחיפשו מנהל חשבונות ושלחתי קורות חיים. הייתי אחרי צבא וללא ידע קודם בהנהלת חשבונות פרט לידע בסיסי ביותר אשר רכשתי בבית הספר התיכון. התקבלתי למקום העבודה ושם קיבלתי הכשרה דרך קורסים, הכשרות מקצועיות ורענונים וכך לאט לאט השתלבתי מאוד יפה בחברה. לבסוף לאותה החברה היה שווה מאוד להעסיק אותי כי באחד מהימים היה מקרה מאוד שעד היום מזכירים אותו שחסכתי לחברה הזאתי עשרות מיליונים של שקלים בגלל מצאתי ותיקנתי טעות אנוש!

מה הטיפ הכי טוב שאת/ה יכול/ה לתת למנהלי חשבונות אחרים בתחום?

לדעתי קודם כל הכי חשוב במקצוע שלנו זאת האמינות. בנוסף, אני מציע לכל מנהלי החשבונות קודם כל להיות עקביים, לא להתרגז, לקחת את הדברים בסבלנות ולא למהר לקבל החלטה אלא לבדוק ועוד פעם לבדוק – כי על טעויות אנוש הלקוח משלם מהכיס שלו. חשוב לזכור שמכיוון שכל הדוחות הכספיים למיניהם מתבססים על סמך הנהלת החשבונות צריך למרות הלחץ בעבודה ולמרות הניירת שנמצאת לפעמים גם בערימות על השולחן להיות סבלניים ולא להילחץ. לעשות את העבודה כמו שצריך בהרבה מאוד סבלנות והרבה מאוד דיוק.

מה תחומי האחריות שלך כמנהל/ת חשבונות במקום העבודה שלך? איזו הנה"ח את/ה עושה?

תחום האחריות העיקרי של מקצוע הנהלת החשבונות הוא שעליו מבוססים כל הדוחות הפיננסיים של העסק. מתוך הנהלת החשבונות אפשר לראות לשלוט ולעקוב אחר המצב האמיתי של העסק.  

איפה את/ה רואה את עצמך בעוד 5 שנים מבחינת הקריירה?

אני רואה את הקריירה שלי בעוד 5 שנים כאשר אני במשרדי נהנה ומשרת את הלקוחות שלי בכיף ובאמינות רבה. עוד פעם אני אחזור ואומר שאמשיך תמיד לתתן את כול כולי ואת כל הידע שיש לי ללקוחות שלי על מנת שיהיו מרוצים.

על אלו תוכנות הנה"ח/שכר יוצא לך לעבוד היום. על מה עבדת בעבר. מה אתה מעדיף ולמה ?

במהלך הקריירה שלי עבדתי על מספר רב של תוכנות הנה"ח ושכר. חשבשבת לדוגמא היא הוותיקה ביותר והידועה לכולם ומי שרגיל לעבוד איתה כנראה יתקשה להתרגל לעבוד עם תוכנה אחרת ולא ירצה להחליף בגלל איזשהו פחד משינוי. אני עבדתי עם חשבשבת וכיום אני עובד עם רווחית – שהיא לדעתי מאוד נוחה מאוד קלה מאוד ידידותית ומאוד מדויקת אני אישית נהנה יותר לעבוד עם הרווחית.

האם יצא לך להשתמש באחרונה בשירותים של הלשכה. אם כן באילו? על אילו שירותים היית ממליץ למנה"ח אחרים?

בוודאי, אני משתמש רבות בשירתי הלשכה. לצערי הרב הרבה מאוד אנשים לא שמעו עדיין כל החידושים שבוצעו בשנה האחרונה בלשכה, באתר ולמען חברי הלשכה. היום אתר לשכת מנהלי החשבונות הפך לאתר מעולה הנותן המון מידע וערך. בנוסף יש את האפליקציה ואנשים שם מתייעצים כמעט בכל הנושאים החל משכר, סאפ, ריווחית, סגירת סוף שנה, הכנה למאזנים ועוד הרבה הנושאים שאנו כמנהלי חשבונות מתעסקים איתם ביום יום. בנוסף הלשכה לא חוסכת בהדרכות אונליין, בהקלטות וידאו של השתלמויות והרצאות  על מנת לתת את הידע המקצועי למנהלי חשבונות הצעירים יותר או כאלו הרוצים לדעת עוד ולהתמקצע.

ממש כל הכבוד לכם!!

מעוניינים ליצור קשר עם אימן, לשכור את שירותיו או לקבוע פגישה?

מוזמנים להיכנס לעמוד האינטרנט הרשמי של אימן דעקה – בלחיצה כאן

נהנתם מהראיון? רוצים גם אתם להופיע במדור זה?

שלחו לנו הודעה עם השם המלא והמספר טלפון שלכם ואנחנו נראיין אתכם למדור. 

חשבנות שיכול לעניין אתכם לקרוא גם....

סכומים ושיעורים במע"מ

סכומים ושיעורים במע"מ בדף זה נמצא ריכוז של סכומים ושיעורים המופיעים בחקיקה ובתקנות ורלוונטיים לנושא מס ערך מוסף לחצו כאן למעבר לדיווח באתר רשות המיסים

קרא עוד »

על הלשכה

הלשכה הינה האגוד המקצועי של ענף מנה"ח בישראל, המקיף מעל 50,000 איש העוסקים בתחום. הלשכה פועלת במטרה לשמר ולשפר את האינטרסים המקצועיים והכלכליים של העוסקים בו.

עקבו אחרינו

רוצים להצטרף?

דילוג לתוכן