English

/

/

/

ריכזנו עבורכם את כל העדכונים וההנחיות בנושא הקורונה

נכנסתם לבידוד. מה עושים?

בהתאם להוראות משרד הבריאות ועל פי צו השעה על כל מי שעומד בקריטריונים של צו השעה יש לדווח על בידוד בית באופן עצמי ומקוון בטפסים שיועדו כך, או במוקד קול הבריאות בטלפון מספר *5400. כמו כן משרד הבריאות פרסם גם תעודת מחלה גורפת לעובד השוהה בבידוד. 

שימו לב שעל העובד לצרף הצהרה שבה הוא מפרט בין היתר את שמו, מספר הזהות שלו ואת התקופה שבה הוא אמור לשהות בבידוד. למעסיק אסור לבקש תעודת מחלה אחרת או נוספת .

מה הן חובות המעסיק כלפיי עובד בבידוד?

על פי צו השעה:

  • מעסיק של עובד בבידוד לא ידרוש ממנו ולא יאפשר לו כניסה למקום העבודה במהלך תקופת הבידוד, גם אם העובד ביקש זאת.
  • המעסיק אינו רשאי לפטר עובד בשל היעדרותו ממקום העבודה בתקופת הבידוד. 
  • המעסיק ישלם לעובד שנמצא בבידוד ימי מחלה בהתאם למספר ימי המחלה שצבורים לעובד בהתאם לחוק. ימי מחלה אלה מופחתים מהצבירה של העובד. עובד שלא נותרו לו מי מחלה, אינו מקבל פיצוי. 

הנחיות לעובדים עצמאיים ופרילנסרים

עצמאיים אינם מקבלים פיצוי מהמוסד לביטוח לאומי למעט עצמאיים שמשלמים בעדם די ביטוח לי צו הביטוח הלאומי בדבר סיווג מבוטחים וקביעת מעבידים, הזכאים לקבל דמי אבטלה בתנאים מסויימים. 

לקריאה נוספת בנושא לחצו כאן

תיקון מקדמות דמי ביטוח

משבר הקורונה והירידה בהכנסות העצמאיים בתקופה זו, יקשו עליהם לשלם את המקדמות לביטוח הלאומי ועל כן כדאי לשקול הקטנת מקדמות.

שימו לב – בעקבות צמצום כח האדם בסניפי המוסד לביטוח לאומי בתקופת המשבר, הטיפול בבקשות להקטנת מקדמות על ידי משלוח טופס לסניף יתעכב. לאור זאת, מערכת המייצגים המטפלים קיבלו הרשאה להקטין את המקדמות מיידית באותה הדרך שבה הם מגדילים אותם אך עם שינוי חשוב. 
כדי שהפעלוה של הקטנת המקדמות תתבצע במערכת, על המייצג להחתים את המבוטח על טופס הקטנת המקדמות כמקובל אך במקום להעבירו לביטוח לאומי, על המייצג לשמור את הטופס ולאשר שהוא נמצא חתום. את החתימה יש לקבל בכתב על הטופס ולא בשיחה טלפונית או בהבטחה להעברה עתידית. 

להלן טופס בקשה לתיקון מקדמות להורדה בלחיצה כאן!

עיקולים והסדרי תשלום

על פי הודעת המוסד לביטוח לאומי: 

  • לא יוטלו עיקולים חדשים ולא תהיה פעילות אכיפה יזומה בתקופת המשבר. 
  • תשלום דמי הביטוח עבור חודש מרץ באפריל 2020 – יידחה
  • יתאפשר לעשות הסדר תשלומים גם פעם שנייה במהלך השנה.
  • לא תהיה דחיית בתשלומים שבוצעו בתאריך 15 במרץ 2020.

דמי אבטלה

בעקבות המשבר מעסיקים רבים הוציאו עובדים לחופשה ללא תשלום ואף לפיטורין. להלן קישור לאתר ביטוח לאומי לקריאה נוספת והסברים על דמי האבטל והתנאים לקבלם – לחצו כאן!

אחד התנאים הבסיסיים לקבלת דמי האבטלה הוא רישום בלשכת שירות התעסוקה בכדי להיות זמינים לקבל כל "עבודה מתאימה" שלשכת התעסוקה תוכל למצוא לכם. בעת שלשכת התעסוקה לא תמצא לכם עבודה, הביטוח הלאומי ישלם דמי אבטלה. 
כל מי שירשם בלשכת התעסוקה עד ה-26.3.2020 תחילת זכאותו לדמי האבטלה תחשב כבר החל מה-15/3

למעבר לאתר לשכת התעסוקה לחצו כאן!

תשלום דמי ביטוח לאומי למי שנמצא בחל"ת

על כל מי שנמצא בחל"ת לפחות חודש קלנדרי אחד מלא ואינו עובד אצל מעסיק אחר ואינו עצמאי, המעסיק חייב בתשלום דמי ביטוח מינימליים (שכר המינימום כפול 6.57%) למשך החודשיים (2 חודשים) הראשונים של החל"ת. תשלום זה יבטח את העובד בכל ענפי הביטוח פרט לענף פגיעה בעבודה וענף זכויות בפירוק חברה ופשיטת רגל של מעסיק. החל מהחודש השלישי של החל"ת, על המובטח לשלם דמי ביטוח בעצמו. 
חשוב להדגיש כי התשלום יבוצע רק כאשר העובד נמצא חודש או חודשיים מלאים בחל"ת. זאת אומרת שבמידה והעובד עבד אפילו יום אחד במהלך התקופה הזאת ישולמו דמי ביטוח בעד יום העבודה בלבד!

הטבות שכר בחל"ת

הטבות שכר המשולמות לעובד מידי חודש גם בתקופת שהותו בחל"ת הן הכנסות עבודה ועל כן חייבות בניכוי ובתשלום דמי ביטוח לאומי ודמי ביטוח בריאות. 

צו סיווג מבוטחים

התוספת הראשונה של צו סיווג מבוטחים קובעת שאם מבוטח נכלל בגדר התנאים שקבע הצו – הוא נחשה כעובד שכיר לעניין הביטוח הלאומי, ללא צורך במבחנים נוספים. 

תביעות לגמלה של שכיר לפי צו סיווג מבוטחים

נותני השירות שמדווחים לפי הצו נחשבים עובדים שכירים במוסד לביטוח לאומי וזכאים לגמלאות בהתאם לסיווגם זה, לרבות דמי אבטלה וזכויות בשל פירוק חברה או פשיטת רגל של מעסיק. בשלב זה, עצמאים וגם ובעלי שליטה בחברות מעטים אינם זכאים לגמלאות אלה.

חשבנו שיכול לעניין אתכם לקרוא גם על..

חוזרים במע"מ לעדכון סכומים

חוזרים במע"מ לעדכון סכומים חוזרים המפרטים עדכון סכומים בחוק מע"מ ובתקנותיו. לחצו כאן למעבר לדיווח באתר רשות המיסים

סכומים ושיעורים במע"מ

סכומים ושיעורים במע"מ בדף זה נמצא ריכוז של סכומים ושיעורים המופיעים בחקיקה ובתקנות ורלוונטיים לנושא מס ערך מוסף לחצו כאן למעבר לדיווח

אהבתם את המאמר? שתפו את החברים שלכם!

Facebook
Twitter
LinkedIn

על הלשכה

הלשכה הינה האגוד המקצועי של ענף מנה"ח בישראל, המקיף מעל 50,000 איש העוסקים בתחום. הלשכה פועלת במטרה לשמר ולשפר את האינטרסים המקצועיים והכלכליים של העוסקים בו.

עקבו אחרינו

רוצים להצטרף?

דילוג לתוכן