ראיון עם מנהלת חשבונות ראשית – ריקי אלון

שלום ריקי, אשמח לשמוע על הרקע המקצועי שלך. איך נכנסת לעולם הנהלת החשבונות ולמה בחרת דווקא במקצוע זה?

למדתי בתיכון רוגוזין בקרית אתא במגמת חשבונאות ושם בעצם למדתי וסיימתי קורס הנה"ח 1+2 לפני למעלה מ- 30 שנה ואהבתי את המקצוע. 

ואיך התחלת ממש לעסוק בתחום לאחר הלימודים?

מאחר והייתי חייבת ניסיון בתחום הנהלת החשבונות בשביל להתקבל לעבודה הראשונה שלי, ניסיון שלא היה לי כמובן, התפשרתי ועבדתי בחברת "אופנהיימר" כאורזת חבילות שי. לאחר מכן, בעקבות כך שמישהי ממחלקת הנהלת החשבונות עזבה, הוצע לי להכנס לתפקיד ולעבוד כמנהלת חשבונות מתחילה. 

ממה שאת אומרת אני מבין שכבר אז היה את הנושא הזה של קושי בכניסה למקצוע למי שאין לו ניסיון.

ברור! אז זו הייתה בעיה להכנס לעבוד בתחום ללא ניסיון אך גם היום אני יודעת  שאדם ללא ניסיון נתקל בקשיים להתקבל לעבודה

ומה היה תפקידך הראשון כמנהלת חשבונות? מי לימד אותך את רזי המקצוע? ואיך נכנסת למקום העבודה הראשון שלך בתחום?

בתפקיד הראשון עבדתי כמנהלת חשבונות בצוות והייתי עושה בעיקר לקוחות לקוחות לקוחות. הבנות שעבדתי איתן היו מדהימות, לימדו אותי ועזרו לי המון. 

גביה גם היית עושה? וכמה זמן עבדת שם?

בטח, ברור! המון המון גביה! במהלך עבודתי במחלקת לקוחות חובת הגביה הכרחית וחשובה לא פחות מלמכור. ועבדתי שם כ – 6 שנים. 

אוקי יפה. ואז מה הייתה בעצם הקפיצה הבאה שלך בקריירה ?

הקפיצה מבחינתי היתה ביוניליוור. אחרי שצברתי את הניסיון המעשי שכל כך הייתי צריכה בתחום הלקוחות והגביה, התמקדתי בחיפוש עבודה בחברה גדולה ומסודרת. כך בעצם התחלתי לעבוד בתאגיד גדול ובינלאומי בשם "יוניליוור" כמנהלת חשבונות בצוות.

יפה מאוד. אז בעצם עברת מספר חברות בדרך גם בצד לקוחות גם ספקים וכולם בצוות? ואז בעצם נכנסת לאנטרפרייז, יוניליוור.

כן. בכל החברות שעבדתי, עבדתי תמיד בצוות ובעיקר בצד הלקוחות. גם כשנכנסתי לעבוד ביוניליוור עבדתי בצוות, אך בהתחלה התעסקתי רק בלקוחות. לאט לאט עברתי לעבוד בכל המחלקות מכיוון שהחברה דוגלת שכל עובד ידע להתעסק במספר תפקידים בכדי שיהיה מענה. על כן עברתי מספר תפקידים וכך צברתי ניסיון עשיר.

כמה הייתן בצוות שם? בטח צוות גדול של כמה? 10, 15?

לא, היינו צוות של 30 בנות. 

וואו! צוות של 30 זה ענק. וכמה זמן עבדת שם?

17 שנה שבהן למדתי המון וחלקתי על כל המחלקות; לקוחות, בנקים, כרטיסי אשראי ועברתי תפקידים נוספים.

פשוט כל פעם לאט לאט התווסף עוד משהו וכך בעצם למדת והתפתח מקצועית ב"יוניליוור"? לאן התקדמת אחרי "יוניליוור"?

כן בדיוק. כל פעם לאט לאט עוד משהו עד ששלטתי בכל המחלקות השונות. אחרי "יוניליוור" עברתי לעבוד ב"שסטוביץ'" 

אז בעצם עברת לעבוד מיבואן מזון אחד ליבואן מזון אחר.

כן, בשסטוביץ' עבדתי כשנתיים וגם שם בהתחלה התחלתי בצד הלקוחות אך בהמשך עברתי לעבוד כמנהלת חשבונות של שבוע וחצי לקוחות ושבוע וחצי ספקים. הכניסה לעולם הספקים החלה כשעבדתי כעוזרת למנהלת החשבונות הראשית של החברה וכך בעצם למדתי את תחום הספקים .. בנקים .. תשלומים.. וכו..

אוקי ומתי עשית את הסוג 3 ואת החשבת שכר?

למדתי סוג 3 בין העזיבה מיוניליוור לשסטוביץ להעשרה. ולאחר מכן חשבת שכר בכירה.

תוך כדי העבודה?

כן. ואחרי שעזבתי את "שסטוביץ'"  עברתי לעבוד בחברה שמייבא עטים. בהתחלה בתפקיד של מנה"ח לקוחות בעיקר אך גם קצת ספקים. עבדתי שם כ – 5 שנים. 

האם רמת האנגלית שלך טובה?

האנגלית אצלי לא שפת אם, אך מבינה וקוראת.

אוקי אבל בשביל לעבוד בחברת ייבוא לא היית צריכה אנגלית טובה בשביל התכתבויות עם חו"ל?

הכל היה בסדר! הסתדרתי ללא דיבור השפה, רק בעזרת מיילים. שם עבדתי גם על צד לקוחות גם עם ספקים וגם תשלומים לבנקים. עשיתי את כל הנהלת החשבונות חוץ מדיווחים לרשויות ומשכורות. משכורות אני עושה רק בעסק החדש שאני עובדת בו.

ובעסק הנוכחי שאת עובדת בו את כבר מנהלת חשבונות יחידה?

ראשית, כן. 

ראשית זה אומר שיש תחתייך?

כן יש תחתיי בנות בקופות. 

רגע, ישר קפצת להיות מנהלת חשבונות ראשית מעבודה של לקוחות/ ספקים?

כן. נתנו לי הזדמנות פז! 

וואו! זו קפיצה גדולה מאוד!

כן זו קפיצה מאוד גדולה אבל אני גם מכירה את היכולות שלי ואני יודעת שרק הייתי צריכה מישהו שיאיץ ויאמין בי. בנוסף הניסיון שלי כמנהלת חשבונות שעסקה בהמון תחומים במהלך השנים וגם הלמודים העיוניים עזרו לי מאוד להיות מנהלת חשבונות ראשית עם המון עזרה מהחברה כמובן.

אוקי וואו יפה מאוד. אז היום את מנהלת חשבונות ראשית וכמה בנות יש תחתייך?

יש מתחתיי עוד 12 בנות שהן למעשה לא עושות רק הנהלת חשבונות אלא הן גם גובות והן גם עושות חשבוניות – של לקוחות בעיקר. לא מתעסקות עם ספקים.

אוקי ותגידי לי איך נראה היקף המשרה של מנהלת חשבונות ראשית מבחינת שעות?

אני רוצה להגיד לך שאני במקרה כרגע בעבודה (השעה 17:30) כי יש לי כמה סגירות של דברים, דיווחים ועוד כל מיני עיינינים ואישית, אני אוהבת להקדים דברים ולהכין הכל מראש. אבל כעיקרון אני מגיעה כל בוקר סביבות השעה 8 ומסיימת בשעה 15:00, בשעה 15:30 וחצי אני כבר בבית.

יפה מאוד! בואי תספרי לי על יום עבודה טיפוסי שלך? איך הוא נראה?

אני מתחילה מעניין של בנקים, קודם כל בנקים ותזרימי מזומנים. אחרי שאני מסיימת את כל הבנקים ותזרימי המזומנים, מה שלוקח לי שעתיים בערך אני בונה לי את כל התזרים ואני רואה איפה אני יכולה לשלם, מה אני יכולה לשלם, מה נכנס ומה יצא. זה דברים שיום יום יום יום חובה. חובה !! עם זה אני מתחילה.

את עושה גם תקציב?

אה לא, לא. רק תזרימי מזומנים. אחרי שאני מסיימת עם כל תזרימי המזומנים וקבלות שנכנסות, אני עושה התאמות בנקים והתאמות כרטיסי אשראי אשר זה דברים יומם יומיים. עד שאני לא סוגרת את כל הבנקים אני לא עוזבת את זה. מבחינתי זה חייב להיות סגור! זה חייב להיות מותאם יותר נכון. לאחר מכן אני מתחילה את הדברים שלי שזה אומר תשלומים לספקים וגבייה שאני נותנת לבנות. חשבוניות ספקים שזה כל היום, כל היום! המון חשבוניות לספקים יוצאים אצלינו. המון סחורה, יש לנו המון ייבוא.

עמילות מכס את גם נוגעת קצת?

אני עושה רק את תיקי הייבוא ויש לי מישהי שמתעסקת עם העמילות מכס וכל השאר.

היום את משתמשת בשרותים של לשכת מנהלי החשבונות?

כמובן! אני כול יום כל היום קוראת באפליקציה את מה שמעלים ורושמים שם ומה שמעניין אותי אני נעזרת המון במה שרושמים שם. מעלים שם המון טיפים שיכולתי לקבל ונעזרתי בהם. דיברתי גם פעמיים -3 עם מנהלי חשבונות מהקבוצה ששמחו לסייע לי ועזרו לי למצוא פתרונות. 

את מתכוונת לצ'טים של ההתיעצויות המקצועיות באפליקציה?

נכון! זה דבר מדהים! מדהים מדהים מדהים! אני רוצה להוסיף משהו, אני עכשיו זו פעם ראשונה שאני עושה סגירת שנה ואני רוצה להגיד לך שאני ישבתי פעמיים כבר על ההרצאה של סגירת השנה עם המרצים שלכם וזה פשוט מדהים, מדהים!

הורדת את הצ'קליסט?

ברור! כן זה ממש מדהים אני בדיוק היום סיימתי משכורות, דיווחים לכל הרשויות זה אני מתחילה מחר ואני רוצה להגיד לך שאני הולכת לרוץ על זה ביחד עם התדרוך שלכם בדיוק כמו שעשיתי בסגירת שנה!

וקורס פרונטלי של הלשכה עשית?

כן. עשיתי קורס "עצמאי עד מאזן" לפני כמספר חודשים. 

וזה תרם לך בעבודה?

ברור! היו הרבה דברים שלא ידעתי והקורס חידש וחידד לי. אתה יודע, אתה מתעסק ביום יום עם לקוחות ספקים לקוחות ספקים לקוחות אבל בתאכלס צריך הרבה דברים גם לראות ולדעת מעבר. אז מאוד אהבתי את הקורס הזה.

אגב יש לך היום עוד קורס של חשבי חברה/ מנהלי כספים למנהלי חשבונות. שזה כבר למנה"ח ראשיים הרוצים להסתכל על הפעילות הפיננסית הרחבה יותר של העסק, כמו בנקים ומסגרות אשראי כל הדברים של מעבר לפעילות השוטפת. עכשיו תגידי יש איזשהו טיפ שאת ככה יכולה לתת למנהלי חשבונות אחרים בתחום?

קודם כל אם אין תשוקה למקצוע אל תהיה שם! אלתהיה שם! אבל אם יש לך ואתה טוב בזה תשקיע, תשקיע ותפתח את עצמך! תלמד! ללמוד ללמוד ללמוד ולא לפחד. הטיפ הכי חשוב זה לא לפחד ולהעז אני העזתי והגעתי. אני אמרתי לעצמי שאני אגיע למקום הזה. לקראת הפנסיה אבל הגעתי !

מראיין: אני חייב להגיד לך אני מדבר היום עם הרבה מנה"ח ותדעי לך שאת זו אחת הקפיצות הכי גדולות שיש. בדרך כלל אין דבר כזה מ- 0 ל 12 ובאמת כל הכבוד לך! וזה מראה המון אגב.

אם אנחנו כבר מדברים אני חייבת לציין לך את זה שוב, הבוס שלי הקודם באיזו חברת הייטק שעבדתי בה 5 שנים ואשר בה עשיתי ספקים, לקוחות, בנקים ואת כל השאר חוץ מאשר כל הלמעלה הסגירת חודש והדיווחים לרשויות תאר לעצמך הם עבדו פה בשיטה מאוד מיושנת של דיווחים בעזרת פנקסים אני העברתי את הכל לאתר. כאילו אין מצב שאני מצלמת צ'קים אני עושה העברות ישירות מהבנקים. לא היה להם שום דבר, כלום! כשאני הגעתי לשמה שנה שלמה ישבתי ועשיתי התאמות! אז החשב חברה אמר לי "ריקי תקשיבי, שאפו! שאפו! במקומך הבאנו שניים". 

נהנתם מהראיון? רוצים גם אתם להופיע במדור זה?

שלחו לנו הודעה עם השם המלא והמספר טלפון שלכם ואנחנו נראיין אתכם למדור. 

חשבנות שיכול לעניין אתכם לקרוא גם....

סכומים ושיעורים במע"מ

סכומים ושיעורים במע"מ בדף זה נמצא ריכוז של סכומים ושיעורים המופיעים בחקיקה ובתקנות ורלוונטיים לנושא מס ערך מוסף לחצו כאן למעבר לדיווח באתר רשות המיסים

קרא עוד »

על הלשכה

הלשכה הינה האגוד המקצועי של ענף מנה"ח בישראל, המקיף מעל 50,000 איש העוסקים בתחום. הלשכה פועלת במטרה לשמר ולשפר את האינטרסים המקצועיים והכלכליים של העוסקים בו.

עקבו אחרינו

רוצים להצטרף?

דילוג לתוכן