ראיון עם מנהלת חשבונות עצמאית – שלי אשר

שלום שלי מה שלומך? הייתי ממש שמחה לדעת איך בעצם התחלת את דרכך המקצועית בתחום ולמה בחרת בהנהלת חשבונות?

אני אגיד לך, בצעירותי הייתי לא מי יודע מה ילדה טובה, הייתי ילדה שלא אהבה כל כך ללמוד וקצת ברדקיסטית. התגייסתי לצבא ושירתתי חמש שנים במקום שנתיים באגף שיקום ובתפקידי טיפלתי בנכי צה"ל, משפחות שכולות ועוד'. אחרי שסיימתי את הצבא לא היה לי מה לעשות ולא ידעתי מה אני רוצה ללמוד אז הלכתי ללמוד הנהלת חשבונות.

למה דווקא הנה"ח? מה משך אותך בתחום?

אני אגיד לך. הבית שלנו תמיד היה בית מאוד מתמטי. מה זאת אומר? אחי הוא רואה חשבון, הבת שלי היא רואת חשבון ובכללי תמיד הייתה אצלינו משיכה לתחום הזה של החשבונאות ולכן זה תמיד משך אותי. 

הבנתי. וכמה שנים את כבר עוסקת במקצוע?

סיימתי את לימודי הנהלת החשבונות בשנת 85. מה שאומר שאני כבר 30 שנה בתחום. 

ואוו זה המון שנים! ואיך התקבלת לעבודה הראשונה שלך בתום הלימודים?

את התפקיד הראשון שלי אבא שלי עזר לי להשיג. אני אגיד לך את האמת, בשנים הראשונות אבא שיל היה עוזר לי המון במציאת מקומות עבודה. אז באותה התקופה אבא שלי עזר לי למצוא את העבודה הראשונה שלי בחברת "הארגז" שבה עבדתי כ- 3 שנים. חברת "הארגז" זוהי חברה שבונה אוטובוסים, ואבא שלי היה בעל מניות וחבר קאופורטיב שם.

ובאיזה תפקיד התחלת לעבוד שם? בצוות? צד לקוחות? צד ספקים?

התחתי בצוות בתפקיד של אחת שמדפיסה חשבוניות, מה שנקרא, ולא יותר מזה. כך התחלתי ולאט לאט העם הזמן צברתי ניסיון, בטחון והתקדמתי.

האם זה היה התפקיד היחיד שעשית בחברת "הארג" במהלך שלוש השנים שלך שם?

אז… את חייבת להבין, שאז כשאני התחלתי לעבד, הכל עוד היה ידני. זה לא היה ממוחשב כמו היום כי פשוט לא היו מחשבים. היו מכונות גדולות כאלה, ואת הכל היה צריך לעשות ידנית. היינו עושים מע"מ ידני!! לא היה הנהלת חשבונות כמו היום, אז זה היה ממש עבודת נמלים. אני זוכרת שהיו פעמיים שהיו מביאים אותי בלילות כדי להכניס כרטיסים ולהקליד חומר.

ומה הייתה העבודה הבאה שלך?

אחרי "הארגז" עברתי לעבוד בעמילות מכס.

איך הגעת לעבוד בעמילות מכס? באיזה תפקיד עבדת שם?

גם את העבודה בעמילות המכס אבא שלי סידר לי. אחרי 3 שנים עזבתי את חברת "הארגז" והלכתי לעבוד בעמילות המכס. במסגרת העבודה עבדתי עם יבואים ומצאתי שזה תחום שמאוד משעמם אותי ולכן עזבתי דיי מהר ולא התעסקתי בזה עוד לאחר מכן. לבסוף התחלתי לעבוד במשרד של אחרי הרואה חשבון.

ואצל אחייך היית גם עובדת בוות או לבד?

לא, אצל אחי כבר התחלתי לעבוד לבד, נהייתי עצמאית והתחלתי לעבוד על תיקים

וזה היה אחרי כמה חברות שעבדת מהם? אחרי כמה שנים של ניסיון?

וואו אני חושבת שאולי אחרי משהו כמו 6-7 שנים.

אז היום את כבר עושה עד מאזן ומגישה לרו"ח, עושה דיווחים לרשויות ובעצם את כל הנהלת החשבונות מקצה לקצה?

כן

יפה מאוד ואת זה איך למדת? בעזרת קורסים או תוך כדי?

תוך כדי. דברים כאלה שאף אחד לא יגיד לך שהוא לומד בקורסים. בקורס לא לומדים את זה. זאת פרקטיקה וזה לא משהו שמלמדים אותך בקורסים. אניי רוצה להגיד לך למה אף אחד לא יכול ללמוד את זה בקורס – כי כל רואה חשבון והדרישות שלו. כל רואה חשבון רוצה משהו אחר בביקורת האחד רוצה ככה, השני רוצה ככה והשלישי רוצה אחרת! וזה משהו שרק עם הניסיון לומדים.

הבנתי. והאם עשית לימודי סוג 3 או חשבות שכר?

עשיתי תעודה של סוג 3 ועשיתי גם  לימודי חשבות שכר. אני מאוד אוהבת ללמוד ואני משתדלת כל הזמן להמשיך ולהשקיע בידע שלי ולהתקדם. 

ובאיזה שלב הרגשת שעלייך ללכת ולהשלים את לימודייך לסוג 3 וחשבות שכר?

בהתחלה לא הרגשתי בחוסר או בצורך ללכת וללמוד את זה אך כשהתחלתי לעשות משכורות ולהיות עצמאית הבנתי שאני צריכה גם קצת ידע , ממש ככה. זה היה אחרי שעבדתי אצל אחי, הלכתי לעבוד במשרד רואי חשבון. האמת היא שאחרי שעבדתי אצל אחי עברתי לעבוד אחרי זה כל פעם במשרד רואה חשבון אחר. מעט מאוד שעבדתי בחברה בדרך כלל רוב מקומות העבודה שלי היו משרדי רואה חשבון. אני בחברות לא הסתדרתי

למה לא הסתדרת בחברות?

אני טוענת שבחברה את לא מתעדכנת בחוקים החדשים שמגיעים, בעדכונים החדשים של מס הכנסה וביטוח לאומי וכל הדברים הללו. במשרד רואה חשבון את מתעדכנת כל הזמן, את מקבלת עדכונים, זה יותר דינאמי. בחברה זה מאוד משעממם ובמשרד רואה חשבון העבודה היא יותר דינאמית ואני אחת כזאת שצריכה עבודה דינאמית. אומרת לך את האמת. במרבית הזמן בקריירה שלי עבדתי במשרדי רואה חשבון או במשרדי הנה"ח ולא בחברות

הבנתי ושם (במשרדי רו"ח) בעצם צברת את כל הניסיון והידע שבעצם אפשר לך ללכת ולהיות עצמאית.

אהההה זה סיפור אני אגיד. אני עד סוף 2009 עבדתי במשרד רואה חשבון "יניר פרקש" בתל אביב והיו 2 דברים שקרו שהובלו לשינוי. הראשון, בשנת 2009  החברה התפצלה. יניר ופרקש שהיו שותפים והתפצלו וחלק עברו עם יניר ארז וחלק נשארו עם פרקש. והדבר השני והיותר משמעותי שקרה לצערי, נקרא לזה ככה, הוא שבאותה התקופה גם קיבלתי התקף לב.

אוי וואו! אוי ואבוי!

כן, קיבלתי התקף לב תוך כדי עבודה! בזמן שישבתי והקלדתי חומר במחשב הרגשתי את הלב שלי יוצא מהמקום ועוד הייתי לבד בחדר. אצל "יניר פרקש" בתפקיד האחרון שלי בתור שכירה הייתי מנהלת מחלקה או מנהלת חשבונות ראשית תקראי לזה איך שאת רוצה ומתחתיי היו שלושה עובדים. היה לי חדר משלי ובאותו היום ישבתי לבד בחד אף אחד לא הרגיש שאני קיבלתי התקף לב. במזל מישהו עבר ואז ראה שאני מרגישה לא טוב ממש ככה. ממש. גם הייתי בקומה איזה כמה 8 -10 ימים, כן זה היה מסובך קצת.

זוה היה מקרה שגרם לך להחליט שאת עושה שינוי בחיים?

בדיוק! יצאתי מזה ואמרתי זהו! אני עצמאית, אני מסוגלת להיות עצמאית! הבנתי שאני חייבת לשנות כיוון ובאותה תקופה ידעתי שכבר דיי נמאס לי ש.. איך אומרים "שהבוסים מרוויחים על חשבוני את הכסף". הרגשתי  שאני יכולה לעשות את זה לבד ואני יכולה לעשות את הכסף הזה שזה יבוא אליי לא לבוסים שלי מה שנקרא. וככה לאט לאט התחלתי מ – 0 התחלתי באמת מכלום. ב 2010 התחלתי להיות עצמאית, שכרתי חדר באיזשהו משרד והתחלתי עם איזה 5-6 לקוחות.

חשוב לי רק לציין שהיום אני בסדר גמור, בריאה חזקה ומלאת אנרגיה. המקרה הזה, עם כל כמה שהוא היה מפחיד וקיצוני רק דירבן אותי ללכת אחרי הלב שלי, לעשות מה שאני מאמינה לנכון ולא לפחד לקחת סיכונים. היום, אני מודה לאל שאני בסדר ואני מאושרת במקום שאני נמצאת בו, לא הייתי מגיעה לזה לולא המקרה הזה היה מדרבן אותי לעשות את הצעד ולעבור לעצמאות. 

מאיפה הבאת את הלקוחות הראשונים? אלו הם לקוחות שעברו איתך או לקוחות חדשים שמצאת?

אלו היו לקוחות שעזבו את יניר ארז ובאו איתי, חד משמעתי. אני לא סיימתי יפה עם יניר וזה לא עניין אותי. אני אסביר. אחרי הפיצול במשרד חלק הלכו עם יהודה פרקש וחלק הלכו עם יניר ארז. אני הלכתי עם יניר ארז והוא לא התנהג אליי יפה אז עזבתי אותו וכל הלקוחות שלי באו אחריי. הם לא היו מוכנים להישאר אצלו. לא משנה שעכשיו הוא פשט את הרגל והוא כלום, הוא עושה עכשיו שום דבר.

איך שהתחלתי להיות עצמאית במקרה באותה שנה הצלחתי להתחבר למשרד יועץ מס ברחוב החשמונאים בתל אביב ועד היום, כבר כ – 10 שנים משנת 2010 אני עושה את כל המשכורות של הלקוחות שלהם ועובדות המשרד עושות את הנהלת החשבונות. 

המשכורות שם הן לא משכורות קלות. אלו הן משכורות של עובדים זרים בתחום החלקאות והמסעדנות, תלושי שכר מסובכים, ואני עושה כ- 800 משכורות כל חודש.

את יודעת, כעצמאית יש תקופות שיש הרבה עבודה ויש תקופות שיש פחות אבל מ 2010, מאז שאני החלטתי שאני עוברת לעצמאות, הבני שעשיתי את המהלך של החיים שלי!

זה לא היה מפחיד בהתחלה לצאת משכירות לעצמאות?

זה לא מפחיד, זה מרתיע מה שנקרא. ממש ממש מפחיד כי את מפסידה המון בהתחלה וזה קשה. בהתחלה זה רק הפסדים ואת חייבת להצליח לספוג אותם. אבל לאט לאט בניתי את עצמי והיום יש לי את המשרד שלי בבית ויש לי את המשרד שלי במשרד. אני עובדת גם בבית וגם במשרד, אני עובדת איפה שנוח לי והכל בזמן שלי.

איפה את רואה את עצמך בעוד 5 שנים?

אני מקווה שאני אוכל להחזיק מעמד ולהמשיך להיות ולעבוד ככה כמו שאני היום. עליי תמיד צוחקים ואומרים "שלי בחיים לא תפרוש",  "שלי תמיד על המקלדת" ואפילו צוחקים עליי שעל המצבה המצבה שלי תהיה חרוטה לה חשבשבת. 

את מרגישה שאת לקראת הפסקה?

לא

אז למה אמרת שאת בתקווה למהשיך אם תצליחי להחזיק?

אני מקווה כי תראי יש לי ילדה בת 30 שהיא בהריון אז אני מן הסתם אני מאמינה שכשהיא תלד אני טיפה יוריד הילוך בשביל לעזור לה יותר כי היא תצטרך את העזרה שלי. בנוסף אתמול חגגו לי יומהולדת 60. אני לא צעירה ואני מקווה שאני יוכל להמשיך ולהחזיק מעמד עד כמה שאני יוכל.

הבנתי טוב תודה רבה שלי אז מה שנותר לי הוא לאחל לך בריאות שלמה והלוואי ותוכלי להמשיך ולעסוק במה שאת אוהבת לעוד שנים ארוכות

אמן אמן. את לא מבינה כמה אני אוהבת את המקצוע שלי!!

זה מאוד חשוב ומאוד כיף לשמוע. תגידי אם היית יכולה להמליץ משהו למנה"ח מתחילים. מה זה היה?

תשמעי בהנהלת חשבונות מי שלא אוהב את המקצוע שלא יתקרב שלא יגע כי זה ישעממם אותו.
קודם כל להסתכל לרוחב ולא להסתכל מקובע ישר מה שנקרא. תסתכלי לרוחב את עושה משהו תבדקי לאן זה משליך במקומות אחרים אל תעשי רק מה שהבוס שלך אומר ותעבדי כמו תוכי. העניין הוא להסתכל לאיפה זה מגיע ומה ההשלכות של הפעולות שלך. ולאהוב את מה שאת עושה

נהנתם מהראיון? רוצים גם אתם להופיע במדור זה?

שלחו לנו הודעה עם השם המלא והמספר טלפון שלכם ואנחנו נראיין אתכם למדור. 

חשבנות שיכול לעניין אתכם לקרוא גם....

סכומים ושיעורים במע"מ

סכומים ושיעורים במע"מ בדף זה נמצא ריכוז של סכומים ושיעורים המופיעים בחקיקה ובתקנות ורלוונטיים לנושא מס ערך מוסף לחצו כאן למעבר לדיווח באתר רשות המיסים

קרא עוד »

על הלשכה

הלשכה הינה האגוד המקצועי של ענף מנה"ח בישראל, המקיף מעל 50,000 איש העוסקים בתחום. הלשכה פועלת במטרה לשמר ולשפר את האינטרסים המקצועיים והכלכליים של העוסקים בו.

עקבו אחרינו

רוצים להצטרף?

דילוג לתוכן