ראיון עם מנהלת חשבונות עצמאית טליה מלאייב

ראיון עם מנהלת חשבונות עצמאית טליה מלאייב

שלום, ספרי לנו קצת על הרקע המקצועי שלך

שמי טליה מלאייב ואני מתגוררת בירושלים. התחלתי ללמוד הנה"ח בשנת 2008 והגעתי להכשרה של מנהלת חשבון עד מאזן למרות שלא חשבתי שאעסוק בתחום כלל. לפני שלמדתי הנהלת חשבונות עסקתי בתחום שונה לחלוטין ועבדתי עד אז כעוזרת רוקחת. 

למה החלטת ללמוד הנהלת חשבונות? מה משך אותך בתחום?

בההתחלה לא חשבתי שאעשה משהו עם הלימודים שלי אבל ככל שנחשפתי יותר לתחום התחלתי לאהוב את המקצוע וראיתי שהוא מעניין אותי. התחלתי לחפש עבודה בתחום, גם בגלל הסיבה שהתשלום ששילמו לי כעוזרת רוקחת לא היה מספיק ורציתי להתפתח כלכלית.

איך נכנסת למקום העבודה הראשון שלך בתחום?​

התחלתי לעבוד במשרד רו"ח אנג'ל ואנג'ל שבו עבדתי כשנתיים  ועזבתי את העבודה אחרי שרכשתי ידע וניסיון. לאחר מכן המשכתי לעבוד במשרד רו"ח שהוא היה די קטן ומנה כ3 עובדים סך הכל במחלקת הכספים. עם השנים המשרד גדל ולאחר עשר שנים היו כ10 איש שעבדו תחתי ואני למעשה ניהלתי את כל הצוות. הייתי מעבירה הדרכות ולימודים וכל מי שהייתה לו שאלה מקצועית היה מגיע אלי וכל דבר קטן הייתי עוזרת והרגשתי שאני "האמא של כולם" וכולם הרגישו שיש משהי שם בשבילם. תמיד היו אומרים לי "אין כמו טליה", "את פשוט מעלפת"  ואמרתי לעצמי אם אני כזאת "מעלפת" למה שכל הכסף יגיע לבוס? אז ראיתי את החסרונות בראיית חשבונות. החיסרון הוא שהוא לוקח את הלקוחות אליו אבל הוא לא עסק כלל בהנהלת חשבונות והרואה חשבון היה עושה את הדו"ח בלבד. 

מה שהציק לי שהלקוחות היו מגיעים לרו"ח והוא היה קורא לי למשרד שלו בשאלות "טליה בואי תספרי לי על התיק שאני אדע מה לספר ללקוח" אז הייתי מספרת לו על התיק של הלקוח והוא בעצם לא ידע כלום על הלקוח ולא ידע מה מתנהל שם בכלל ואני ידעתי הכל על הלקוח , וחשבתי לעצמי למה שאני לא אפתח עסק עצמאי ולמה שאני לא אתפתח יותר ויותר?

התחלתי לעשות התאמת לקוחות בבית הלקוח. ממש הייתי הולכת בתחילת דרכי ללקוח עצמו ועושה שם את ההתאמות. ואז התחלתי לתת יעוץ ללקוחות איך להתנהל – מה עושים ואיך עושים ודיני עבודה וכו'. משם התחלתי לאט לאט להתגלגל ואז הבנתי שאני רוצה  להיות עצמאית עם עסק משלי.

כך התחלתי לעבוד עצמאית מהבית. הרו"ח שלי מסר לי שאם אני עוזבת ומתחילה לעבוד כעצמאית שאני אקח לעצמי שני לקוחות גדולים שלו כי הוא בעצמו לא הצליח איתם. ללקוחות האלה כבר עשיתי יבוא / יצוא / רישום יומנים של הרשות הפלסטינית והרו"ח לא רצה להתעסק עם זה אז הכל התחיל להגיע לעסק שלי.

מה הטיפ הכי טוב שאת/ה יכול/ה לתת למנהלי חשבונות אחרים בתחום?

הטיפ שלי למנהלי חשבונות מתחילים שרק נכנסים לתחום הוא שאם אתה לא יודע תשאל. אין בזה בושה! יש הרבה מנהלי חשבונות מתחילים שמפחדים לשאול ואני עבדתי במשרד רו"ח שהיה לו כמה בנות חדשות שפחדו לשאול שאלות. הן חשבו שלבד הם ידעו וילמדו אבל זה רק  גרם לטעויות שכבר היה קשה לתקן אותם.

איזה טיפ היית ממליצה למנהלי חשבונות שרוצים להפוך לעצמאים ואפילו למה כן או למה לא ?

למה כן – כי אם יש למשהו הגשמת חלום שפשוט יעשה זאת. לי היה חלום והחלום שלי לאט לאט התגשם. 

אני הלכתי כל הדרך לעבר החזון שלי כי ראיתי את המשרד שעבדתי בו אצל הרו"ח ותמיד חשבתי לעצמי שאם זה היה המשרד שלי, אם העובדות היו עובדים שלי, לא הייתי עושה ככה את הדברים שמתנהלים שם. הייתי עושה את זה בדרך שלי. כל מי שרוצה ללכת לתחום צריך לדעת שיש הרבה קשיים. אך לדעתי הקושי המהותי ביותר זה איך לטפל בלקוחות. כשיש לך לקוח לא פשוט לגבות כסף, מההתחלה צריך לשים גבולות ללקוח שזה לדעת לגבות את הכספים. כי אם יש בעיה מסוימת אז עדיף לא לעבוד עם אותו הלקוח. ויש לקוחות שאני לפעמים רודפת אחריהם ואני לא אוהבת לרדוף אחרי הלקוח  ואני מעדיפה שהוא לא יהיה לקוח שלי אני מעדיפה שכאלה שישלמו בזמן וכשמגיע התאריך לתשלום הם יתחילו לשלם. לא מדובר עכשיו במיליוני שקלים אלא בתשלום שהוא מחויב לי על הזמן והטרחה שלי .

איפה את/ה רואה את עצמך בעוד 5 שנים מבחינת הקריירה?

יש לי הרבה חברות רואות חשבון בגלל המשרד רו"ח שעבדתי בעבר. יש לי חברה שהיא רואת חשבון שעבדתי איתה באותו המשרד ועזרתי לה להיקלט שם בתחילת דרכה. עד היום אנחנו בקשר אז דברנו שבעוד חצי שנה או יותר
אולי נפתח ביחד משרד בעתיד.

על אלו תוכנות הנה"ח/שכר יוצא לך לעבוד היום. על מה עבדת בעבר. מה את/ה מעדיפ/ה ולמה?

האלה אני עובדת על פריוריטי , ONE+ ,שיקלולית . התוכנה המועדפת עלי ואותה אני אוהבת זה לעשות ONE פלוס , כי בONE פלוס יש לי עשר שנות ניסיון בתוכנה. אך כל השאר גם אני אוהבת. אין תוכנה ממש מועדפת זה תלוי מאוד על מה מדברים . היתרונות בפריוריטי הן שלא צריך בבית העסק לעשות פקודות יומן וכמנהלת חשבונות אני רק צריכה לעשות התאמות , או שברווחית גם  הכל מקושר להכל הרווחית היא יותר קלה להבנה, בפריוריטי יותר התוכנה עצמה קשה קצת להבנה אבל כשקולטים אותה מה היא רוצה ממך זה רץ.

תודה רבה טליה אנחנו מודים על זמנך ושיהיה לך המון בהצלחה

תודה לכם.

מעוניינים ליצור קשר עם טליה, לשכור את שירותיה או לקבוע פגישה?

מוזמנים להיכנס לעמוד האינטרנט הרשמי של טליה מלאייב – בלחיצה כאן

נהנתם מהראיון? רוצים גם אתם להופיע במדור זה?

שלחו לנו הודעה עם השם המלא והמספר טלפון שלכם ואנחנו נראיין אתכם למדור. 

חשבנות שיכול לעניין אתכם לקרוא גם....

סכומים ושיעורים במע"מ

סכומים ושיעורים במע"מ בדף זה נמצא ריכוז של סכומים ושיעורים המופיעים בחקיקה ובתקנות ורלוונטיים לנושא מס ערך מוסף לחצו כאן למעבר לדיווח באתר רשות המיסים

קרא עוד »

על הלשכה

הלשכה הינה האגוד המקצועי של ענף מנה"ח בישראל, המקיף מעל 50,000 איש העוסקים בתחום. הלשכה פועלת במטרה לשמר ולשפר את האינטרסים המקצועיים והכלכליים של העוסקים בו.

עקבו אחרינו

רוצים להצטרף?

דילוג לתוכן